Trnava

Trnava

 

História cyklistiky sa písala v Trnave už od 1893. V tom roku v Trnave fungoval cyklistický spolok s názvom Nagyszombaty Kerékpár-Egyesület - Tyrnauer Radfahrer-Verein. Tento pravidelne usporadúval viacero podujatí. Najznámejším bolo súperenie na trati dlhej 6666 metroch. Rekordný čas na tejto netradičnej vzdialenosti patril Augustínovi Vrchovskému, ktorý koncom septembra 1896 prešiel trať na Tulipáne časom 11:59 min.
V 20. a 30. rokoch 20. storočia bolo niekoľko predajcov, alebo aj výrobcov bicyklov. Príklad Franta Oudes bol predajca bicyklov a šijacích strojov. Boli aj takí, čo nie len predávali hotové značky bicyklov, ale ich aj skladali a predávali pod vlastným menom, ako Dalmady, Lojkovič, Vaculik, Fischer, Reymann, Péchy.
A keďže bolo dostatok predajcov, tým rástla aj základňa nadšencov cyklistiky. Združovali sa do cyklistických klubov a následne sa organizovali rôzne cyklistické závody, na pôde mesta Trnavy.
V roku 1929 vznikol Robotnícky cyklistický klub Jaro a v tomto istom roku sa 24. septembra 1929 uskutočnili aj prvé verejné preteky. Okrem Trnavčanov na nich štartovali aj cyklisti z CK Štefánik a MTE Bratislava. Víťazom sa stal Eugen Krapf z KTC.
11. septembra 1932 Klub Československých cyklistov organizoval Závod o majstrovstvo Slovenska, v dĺžke 89km. Víťazom sa stal Krapf z KC Trnava s časom 2:44:15 hod a obdržal diplom majstra Slovenska. Jeho priemerná rýchlosť bola 32,7 km/h.
V roku 1933 bol založený v Trnave klub C.K. Marathon. Klub postupne zorganizoval niekoľko závodov. 27.júna 1937 zorganizoval cyklistický závod o majstrovstvo Č.S.R.. Zaujímavosťou boli 3 kategórie: seniori, juniori a nováčikovia. Celková dĺžka trate bola 163 km a hlavná kontrola bola po 89km na občerstvovačke v Piešťanoch, kde pretekári museli zreteľne zapísať svoje mená a štartovacie čísla. Každý pretekár dostal jednu fľašku čiernej kávy, jednu fľašku čaju a dve žemle s pečeňovou paštétou.

Bratia Boledovičovia - puškárstvo a mechanictvo, Trnava, Štefániková 24, "U zeleného krička"

Alex Greiner

27.11.2021

Alex Greiner, Trnava, Štefániková č. 19. Továrny veľkosklad šijacích strojov a bicyklov značky "MINERVA". Jediný veľkosklad tejto svetoznámej značky.

Štefan Reymann - puškár a mechanik Trnava, Masarykova ulica číslo 49 v Evanielický dome.
Bicykle, zbrane, lovecké potreby, šijacie a písacie stroje, ako aj ich súčiastky, stále má na sklade. Odborne prevádza do tohoto oboru patriace opravy.

Pozor! Kolá lacnejšie
Trnava, Divadelná ul.
Trnava Zbožná 9, dnes Vajanského ul.

Št. Dalmady Trnava, Tulipán, Poľná ulica 14
Smaltovňa kôl a motoriek, nikláreň a chromovňa
Štefan Dalmady Trnava, Štefánikova 9

Franta Oudes

29.10.2017

Celý svet hovorí, že Franta Oudes v Trnave je od Boha poslaný, aby sa slovenský ľud dobre a lacno vozil.
Na fotke obchod v Trnave, Hlavná ul., rok. 1926. Podľa dobovej reklamy z novín, mal filiálky v Senici a v Hlohovci.
Na fotkách je tiež zvonček na bicykel s logom časopisu Íha, ktorý Franta Oudes vydával.

Jozef Péchy

29.10.2017

Jozef Péchy
Špec.mechanik pre opravu šijacích a písacích strojov.
Trnava, Zámočnícka ul.2

P.Lojkovič Trnava
Mechanická dielňa.
Stály sklad a veľký výber bicyklov, šijacích strojov, gramofónov, detských vozíkov a iné.
Všetky opravy sa odborne prevádzajú.