Rozhlas

Rozhlas

 

2022

Vznikli prvé pneumatiky z plynovej hadice?

Upútavka k výstave historických bicyklov 2021-2022 na Rádio Slovensko.

V múzeu

Rádio Slovensko v relácii V múzeu prináša svedectvá o spoločenskom a kultúrnom vývine našej spoločnosti priamo zo slovenských múzeí, ktoré pravidelne vyhľadáva a navštevuje moderátor Ďuro Šimko.
Vysielalo sa v piatok 18.2.2022 20:05 - 21:00

2017

Príbeh bicykla - 1. časť

Už 1300 rokov pred naším letopočtom vznikol v Egypte obelisk, na ktorom bola kresba "behacieho" stroja, poháňaného odrážaním nôh od zeme. Aj nákres Leonarda da Vinciho z roku 1490 predstavuje stroj takmer identický s dnešným bicyklom, dokonca mal pedále a reťazový pohon. Snahy ľudstva o vynájdenie bicykla tu skrátka boli od nepamäti. Do jeho histórie nazrela Ľubomíra Goljerová.
Stiahnuť audio súbor

Príbeh bicykla - 2. časť

Ľudstvo vynašlo bicykel, aby sa dokázalo rýchlejšie dostať z jedného miesta na druhé. Ako sa tento vynález zdokonaľoval, aj jeho využitie sa rozrastalo. Bicykel sa uplatnil v pracovnej, v športovej oblasti, či dokonca vo vojne. Ako? Zisťovala Ľubomíra Goljerová.
Stiahnuť audio súbor

Príbeh bicykla - 3. časť

Zo začiatku slúžil bicykel ako zábavka pre bohatých, postupne sa stal dostupnejším pre všetkých a v 20-tych rokoch 20 storočia už existovali bicykle v dámskom, pánskom aj detskom prevedení. Ktoré typy bicyklov boli najpopulárnejšie a ktoré sa tešia obľube dodnes? Zisťovala Ľubomíra Goljerová
Stiahnuť audio súbor

Príbeh bicykla - 4. časť

Rám, kolesá, riadidlá, sedadlo, brzdy, radenie, stredová časť a pedále - práve sme poskladali jednoduchý bicykel. Každý jeden komponent, či doplnok však prešiel osobitným vývojom. Na to najzaujímavejšie sa sústredila Ľubomíra Goljerová.
Stiahnuť audio súbor

Príbeh bicykla - 5. časť

V istej ankete vyhral bicykel prvé miesto v hlasovaní o najvýznamnejšiu technologickú inováciu od roku 1800. A asi zaslúžene - od svojich začiatkov prešiel dlhú cestu a veľmi sa zmenil: z 20 kíl zostalo 6, oceľ sa zmenila na karbón, z pákovej brzdy sa stala hydraulická kotúčová, z lampášov - diódové vychytávky. Kam sme to s bicyklom dobicyklovali? Pýtala sa aj tentoraz Ľubomíra Goljerová.
Stiahnuť audio súbor


2015

Cyklistika časov dávno minulých

20.03.2015 - Hosťami rozhlasovej relácie Fokus, o zberateľstve boli členovia klubu Tyrnaviavelo, Juraj Pukanec a Miloš Čuntala.
Rozhovor začína od 2 minúty. :)